Cikksorozatunk korábbi részeiben a következő kérdésekkel foglalkoztunk:

A következő részben a raktárkészlet keletkezési folyamatát egy újabb szempontból vizsgáljuk meg. Megmutatjuk, hogy nem csak pusztán a berendezésekhez vagy a termelési folyamatokhoz köthető okok tehetők felelőssé a készletek kialakulásáért.

Az újabb raktárkészletek kialakulásához vezető ok megértéséhez először két fogalmat érdemes tisztázni. Az első az átfutási idő, amely azt mondja meg, hogy egy termék, attól a pillanattól kezdve, amikor bekerül az alapanyagraktárba, mennyi időt tölt a gyárban, amíg „kamionra nem teszik”. A másik a gyártási sebesség, amely azt mutatja meg, hogy egységnyi idő alatt hány termék legyártására képes a gyártósorunk.

Vegyünk egy egyszerű gyártósort, amelyet az átfutási idő, valamint a gyártási sebesség különböző értékeivel jellemzünk. Vajon az egyes esetekben mennyi lesz a WIP (Work in Process, a Folyamatközi készletek mennyisége)?

1. táblázat A gyártási sebesség, az átfutási idő és a WIP összefüggései

A számokat vizsgálva látszik, hogy a WIP = Gyártási sebesség * átfutási idő. Ezt az összefüggést nevezik Little Törvényének (Little’s Law) is. Az összefüggést vizsgálva látjuk, hogy akár a gyártási sebesség, akár az átfutási idő növekedése a készletek növekedéséhez vezet. Az előbbi tényezővel most ne foglalkozzunk, hiszen a növekvő gyártási sebesség alapvetően kedvező tényező minden vállalat számára. Viszont mi befolyásolja az átfutási időt?

Tegyük fel, hogy a gyárunkban működik egy közel állandó rendelkezésre állású, közel állandó átállási időkkel rendelkező, viszonylag stabil minőséget egyenletes sebességben gyártó gyártósor. Vajon feltehetjük-e, hogy ennek a sornak az átfutási ideje is állandó lesz? Milyen tényező lehet rá befolyással?

1. ábra Az Átfutási idő és a Kapacitás kihasználtság összefüggése

A választ a Várakozási Formula (Waiting Time Formula – Cachon and Terwiesch, 2009) adja meg (1. ábra). Maga a formula matematikai úton levezethető, de ezzel most nem foglalkozunk. A lényeg, amit az ábra is jól mutat, hogy az átfutási idő összefüggésben van a gyártósor kapacitásainak kihasználtságával. Mégpedig, ahogy közeledik a gyártott termékmennyiség az elméleti maximális kapacitáshoz, úgy növekszik az átfutási idő, és ezzel együtt a raktárkészlet. Hogy mit lehet tenni a jelenség ellen? Természetesen nem megoldás a megrendelések visszautasításával csökkenteni a WIP-et, létezik más, sokkal jobb út is! Olvassa tovább cikksorozatunkat, és megkapja a választ.

 

Péczely GyörgyKövesse figyelemmel hírlevél sorozatunkat, és gazdagodjon hasznos ismeretekkel, miközben minden eddiginél jobban elmélyülhet a Lean összefüggésrendszerének világában!

Ne „csak” eredményeket érjen el a Leannel, hanem legyen kiemelkedően eredményes és egyben népszerű is általa. Keresse Péczely György Lean-tanácsadónkat a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen vagy a +36-20-330-5545 telefonszámon.

 



Az ICG Stádium Kft. főbb tevékenységei:

2021. Lean3 - ICG Stádium Kft.

Impresszum

about.me/aastadium