A Lean egy rendkívül komplex, folyamatosan változó, fejlődő rendszer, amely nagymértékben épít az emberi képességekre. Ezért úgy véljük, hogy bevezetése nem lehet “mechanikus”, nem koncentrálhat pusztán az eszközökre, többre van szükség. Nem fogadjuk el a hazánkban meghonosodott és elterjedt bevezetési megközelítést: “használja a megfelelő eszközt a megfelelő helyen1”. Hiszen bár logikusan hangzik, több alapvető törvényszerűséget teljesen figyelmen kívül hagy:

  1. Egy vállalatnál szinte lehetetlen meghatározni a „megfelelő helyet”. Előfordulhat (és rendre meg is történik), hogy megpróbálják egy kiszemelt gyártócella termelékenységét fokozni különböző Lean eszközökkel és kiderül, hogy a logisztika, a raktár, vagy éppen a karbantartás a felelős a működési problémákért. A helyzet soha nem olyan egyszerű, hogy egyetlen rövid beavatkozással olyan megoldást lehetne találni (ellenkező esetben már rég megtették volna ezt), amely hosszú távon is eredményes tud lenni. A problémák az esetek legnagyobb részében a szervezeti egységek közötti kapcsolódási pontok hibáiból adódnak, átívelve a vállalat egészén. Így aztán helytelen megközelítés egy-egy területet szigetszerű kiemelése, vagy egyetlen-néhány, „szimpátia” alapján kiválasztott Lean eszköz alkalmazása. A teljes vállalatot, a teljes Lean bevezetést egységes egészként kell kezelni: Minden Egy.


1. ábra A részrendszerek optimuma nem garantálja a teljes rendszer hatékony működését

  1. Elgondolkodhatunk azon a kérdésen is, hogy mi a megfelelő eszköz? Az, amit a Toyota fejlesztett ki? Ha lemásoljuk, mi is olyan kiemelkedő eredményt érünk el, mint a Toyota? Vajon elegendő kiragadnunk egyet a más vállalatok által alkalmazott módszerek halmazából? Lehet ez sikeres önmagában? Ha egy módszer jól működik egy szervezetnél, biztosak lehetünk benne, hogy egy másiknál is hasonló eredményekhez vezet? Ha figyelembe vesszük a technológiai, kulturális és szervezeti különbségeket, a válasz egyértelműen nem. Akkor mégis miért képzelik sokan, hogy pontosan ugyanazokat az eszközöket újra és újra, vállalatok sorára ráerőltetve komoly eredmények érhetők el? A megoldást a testreszabás – az alkalmazott módszerek/eszközök, valamint használatuk módjának a helyi szakemberekkel történő megvitatása, fejlesztése (és nem szolgai elfogadása) – jelenti.


    2. ábra A testreszabás fontosságát szemléltető Lottószelvény modell

  1. Tegyük fel, hogy végre kezünkben a „megfelelő eszköz”. Látszólag nyert ügyünk van. Ám nagy örömünkben hajlamosak vagyunk elfeledni, hogy valójában mit sem ér addig, amíg az új megközelítés nem válik a vállalatunk, a kultúránk részévé, illetve nem illeszkedik a rendszereinkhez. Sőt, inkább újabb gondokat generál, mintsem megoldásokat nyújt. Továbbá, ha sikerült is rendszereink működéséhez illeszteni, ne feledjük, hogy emberek használják majd eszközünket. Akik ha nem értik meg a lényegét, nem tudnak azonosulni vele, nem is fogják használni. Hiszen megfelelően széleskörű képzés, kommunikáció és motiváció, vagyis az emberi oldal bevonása nélkül semmilyen módszer sem működőképes. Összességében tehát, meg kell találni a harmóniát az alkalmazott eszközök/szakértelem, a rendszereszközök és az emberi oldal között. Képzeljünk el egy kockát, amely három éle megfelel a fenti három tényezőnek! A Lean bevezetés sikere a kocka (téglatest) térfogatával lesz arányos.


    3. ábra A kocka modell

A fentiekben, három Lean bevezetési alapelvet mutattuk be. Amely vállalatok figyelembe vették az alapelveket, építettek rájuk, ténylegesen elindultak a Lean átalakulás útján. Képessé váltak a megfelelő eszközöket, a megfelelő formában beilleszteni a vállalati rendszereikbe, a teljes dolgozói réteg támogatása mellett és megelégedésére. E vállalatoknál a LEAN3 tényleg sikertörténet, nem csak egy „kötelező kolonc” az emberek nyakán.

 

 

Péczely GyörgyKövesse figyelemmel hírlevél sorozatunkat, és gazdagodjon hasznos ismeretekkel, miközben minden eddiginél jobban elmélyülhet a Lean összefüggésrendszerének világában!

Ne „csak” eredményeket érjen el a Leannel, hanem legyen kiemelkedően eredményes és egyben népszerű is általa. Keresse Péczely György Lean-tanácsadónkat a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen vagy a +36-20-330-5545 telefonszámon.



1A hazánkban elterjedt Lean bevezetési szemlélet azt sugallja, hogy a vállalatnál ki kell választani egy viszonylag szűk területet, amely fő problémái (pl. minőségi problémák, anyagellátási zavarok) néhány Lean eszköz célzott alkalmazásával megoldhatók. A következő lépésben egy újabb terület következhet, ahol a korábban is alkalmazott Lean eszközökkel a korábbiakhoz hasonló módon orvosolhatók a fő gondok; és így tovább.



Az ICG Stádium Kft. főbb tevékenységei:

2021. Lean3 - ICG Stádium Kft.

Impresszum

about.me/aastadium